Nauka czytania dla dzieci, która ma spowodować szybsze czytanie, polega nie tylko na zmniejszeniu czasu na przyswojenie określonej ilości tekstu, ale na dopasowaniu go do wieku dziecka. Nauka szybkiego czytania dla dzieci wpływa także na zapamiętywanie materiału z właściwą prędkością, rozumienie go i skoncentrowanie się na przyswajanej treści. Dlatego nauka czytania dla dzieci wpływa również na budowie zrozumienia, wdrażanie nowej wiedzy i zapamiętywanie, jeśli chodzi o szybkie czytanie (ćwiczenia dają możliwość znacząco wpływać na proces efektywnego uczenia się dziecka poprzez czytanie).
Kurs szybkiego czytania dla dzieci
Technika szybkiego czytania u dziecka powinna być wdrożona w momencie odpowiednim od wieku psychologicznego, a nie chronologicznego (1). Wiąże się to z faktem, że dzieci rozwijają swoje umiejętności w różnym tempie, co jest kwestią indywidualną. Szkoła szybkiego czytania jest, zatem odpowiednia dla dziecka, które rozwinęło już umiejętność określania przyczyn i skutków danych zjawisk, zna przesłanie tekstu, morał, buduje słownictwo i radzi sobie z nowymi pojęciami. Kurs szybkiego zapamiętywania ma wówczas sens, ponieważ wspomaga przyswajanie nowej wiedzy, takiej jak np. nauka języków obcych.
Metoda szybkiego czytania sprawdza się zwłaszcza, kiedy dziecko lubi czytać. To dobry czas, by kupić mu podręcznik szybkiego czytania, zapisać na kurs czytania i trening umysłu. Można wówczas wprowadzać takie materiały jak czytanki do nauki czytania i nowe techniki szybkiego czytania (ćwiczenia, naukę poprzez zabawę itp.).
Sztuka szybkiego czytania sprawdza się u nastolatków, którzy mają już przyswojone słownictwo. W tym wieku słownictwo jest już bogate, młodzież zna wiele pojęć, także w obcych językach, których uczyło się do tej pory w szkole i w sposób niestandardowy, np. oglądając filmy do nauki angielskiego. W takiej sytuacji metody nauki czytania stanowią swoisty kurs zapamiętywania nowo poznanych informacji. Mózg może je analizować, co wspomaga logiczne myślenie. Nie jest to już, co istotne, nauka czytania i pisania na poziomie pierwszych klas szkoły podstawowej, a teksty do nauki czytania wspomagają też analizowanie i rozwój logiki.
U znacznie mniejszych dzieci metody nauki wspomagają sam proces, jakim jest szybkie czytanie ze zrozumieniem. Ćwiczenia na szybkie czytanie u dzieci w wieku powyżej 5 lat pozwalają przystosować tempo czytania do wieku, wzbogacić słownictwo, uczyć się konstrukcji zdań, także tych złożonych. Są to też metody uczenia się i zapamiętywania nowych danych, które rozwijają zapamiętywanie, czytania, sposoby nauki nowych kwestii i ciekawość dziecka. Efektywne czytanie wspiera rozwój wyobraźni, dlatego w wielu przypadkach stanowi odpowiedź na pytanie „jak efektywnie się uczyć” (1).
Czytanie w przypadku dzieci powyżej 5 roku życia wspiera techniki pamięci, rozwija pamięć i pozwala np. znaleźć rozwiązanie w zakresie kwestii takiej jak np. jak szybko nauczyć się języka. Techniki uczenia dziecka sprawdzające szybkość czytania rozwijają też nowe style uczenia się. Dziecko oprócz czytania poznane skuteczne metody nauki, wchodzi w rolę bohaterów, osób, rzeczy i poznaje nowe zjawiska, opisane w tekście. To swoisty kurs pamięci, którego efektem jest nie tylko efektywna nauka, ale też test szybkiego czytania i zapamiętywania. Dziecko może samo przekonać się jak ćwiczyć pamięć, próbują odtworzyć dane z tekstu. Przy okazji to też nauka czytania dla dorosłych.
Sposoby skutecznego uczenia się dla dzieci
Metody uczenia się dla dzieci mają na celu nie tylko to jak nauczyć dziecko czytać, uczyć się, ale też rozwijać wiedzę poprzez przyswajanie jej wszystkimi zmysłami: wzrokiem, słuchem, smakiem, dotykiem i węchem. Taka nauka szybkiego zapamiętywania dla dzieci z wykorzystaniem wszystkich zmysłów powoduje, że szybciej przyswajają niezbędne informacje. To sposoby na szybką naukę, które dodatkowo zachęcają do kreatywności i twórczego działania.
Jedną z metod jest mnemotechnika. To nauka uczenia się poprzez wykorzystanie rymowanek, obrazków, szyfrowania, opowiadań, anegdot i żartów.
Mnemotechnika wykorzystuje też ruch i kolory. Dzięki temu dziecko zyskuje umiejętność szybkiego uczenia się w ciekawy sposób, nie nudzi się, lekcje są ciekawsze, co przekłada się na zaangażowanie słuchaczy. Stosowane w mnemotechnice metody szybkiej nauki opierają się na emocjach, które u dzieci są bardzo ważne. Stosuje się do tego różne techniki uczenia się (ćwiczenia ruchowe z zaangażowaniem różnych zmysłów itp.).
Dziecko powinno odczuwać pozytywne emocje ze strony rodziców i opiekunów, takie jak wsparcie, akceptacja i zachęta do działań, które oferuje mnemotechniki (ćwiczenia ruchowe, zabawy i aktywność fizyczna z innymi osobami). Dzięki temu dziecko dowiaduje się jak się szybko uczyć i poznaje niestandardowe sposoby na naukę.
Mnemotechnika nie tylko dowodzi jak ćwiczyć pamięć i stwarza oryginalne sposoby na szybkie uczenie się, ale wpływa także na budowanie u dziecka poczucia własnej wartości, dostrzeganie i docenianie sukcesów, chwalenie, zachęcanie do pracy, atrakcyjne formy nauki, zabawy i gry, dzięki którym następuje widoczna poprawa pamięci. Inne zalety to np. szybka nauka języka poprzez wykorzystanie zabaw lub np. nauka przez pikrogramy.
Piktogramy kształtują pamięć, wyobraźnię i kreatywność dziecka. Polega to na ilustrowaniu treści piosenek, bajek, wierszy i opowiadań. W ten sposób dzieci mogą się np. uczyć znaków drogowych (2).
Techniki szybkiego uczenia się dla dzieci wskazują jak skutecznie się uczyć, rozwijając wyobraźnię i kreatywność. To szybka nauka poprzez wykorzystanie zmysłów, kolorów i zachęcenie dziecka do aktywności w grupie. U starszych dzieci sprawdzają się ćwiczenia szybkiego czytania. Szybka nauka czytania dla dzieci pozwala dostosować tempo czytania do wieku i poziomu rozwoju psychofizycznego. Dlatego kurs szybkiego pisania dla starszych dzieci i młodzieży przekłada się na wyniki w nauce, umiejętność logicznego myślenia, kojarzenia faktów i analizy przyczynowo-skutkowej. Program do nauki szybkiego czytania rozwija także zakres słownictwa dzieci. W przypadku młodszych dzieci działa on jako trening pamięci (ćwiczenia, które wykonują wpływają na zapamiętywanie, naukę przyswajania wiedzy i wspomagają np. czytanie metodą sylabową).
Kursy powinny być zawsze dostosowane do wieku i rozwoju dziecka, podobnie jak nauka czytania (ćwiczenia nie powinny być zbyt trudne, by nie zniechęcały dziecka). Ponadto kurs szybkiego uczenia się rozwija zdolności, jakie zapewnia dziecku szkoła. W praktyce to nie tylko szybka nauka czytania, ale też atrakcyjne techniki zapamiętywania (ćwiczenia z zastosowaniem wzorów, kolorów, zabaw itp.). Szybkie czytanie dla dzieci pomaga osiągać lepsze wyniki w nauce i wspomaga rozwój duchowy i samoocenę.
Literatura: