Trądzik młodzieńczy jest wstydliwym problemem dla wielu osób i, oprócz tego, że wygląda nieestetycznie, wpływa też negatywnie na samoocenę i samopoczucie. Zdarza się, że w gronie znajomych jest powodem żartów i w skrajnych sytuacjach doprowadza wręcz do tego, że dziewczęta lub chłopcy przestają wychodzić i unikają kontaktu z rówieśnikami. Co jest najlepsze na trądzik i jak leczyć trądzik młodzieńczy? Sprawdź, na czym polega właściwa pielęgnacja cery trądzikowej.
- Jak walczyć z trądzikiem młodzieńczym?
- Co pomaga na trądzik? Sposoby na trądzik młodzieńczy
- Trądzik młodzieńczy – leczenie poprzez właściwą pielęgnację skóry
- Co na trądzik młodzieńczy? Inne sposoby walki ze zmianami trądzikowymi
Jak walczyć z trądzikiem młodzieńczym?
W pewnym wieku skóra narażona jest na silne działanie hormonów. To właśnie zaburzenia hormonalne wśród nastolatków odpowiadają za pojawienie się trądziku. U młodych chłopców i dziewcząt skóra trądzikowa na ogół jest właśnie efektem przemian, w jakie wchodzi ich ciało. To powoduje, że tego typu trądzik jest znacznie trudniejszy do pozbycia się od tego, który pojawił się np. w przypadku niewłaściwej higieny skóry twarzy. O ile z takim możemy stosunkowo łatwo walczyć, wybierając dobrej jakości kosmetyki i przykładając większą wagę do higieny, o tyle w przypadku trądziku młodzieńczego sytuacja jest znacznie trudniejsza.
Trądzik hormonalny różni się od trądziku zwyczajnego okresem występowania, ponieważ dotyczy osób w wieku dojrzewania, tj. między 11 a 18 rokiem życia.
Jeśli tego typu zaburzenia w wyglądzie i funkcjonowaniu skóry twarzy występują u osób dorosłych – wówczas mówimy po prostu o trądziku (1).
Często pierwszym objawem trądziku wśród młodych osób jest zaskórnik, czyli krostka, która może mieć postać zamkniętą lub otwartą. W pierwszym z tych przypadków mamy do czynienia z grudką, zlokalizowaną pod skórą, natomiast forma otwarta to ropna krostka. Zaskórniki otwarte powodują stany zapalne, w efekcie czego trądzik zaczyna się rozprzestrzeniać w okolice pleców, ramion i dekoltu. Pojawiają się tam widoczne zmiany skórne, określane mianem trądziku młodzieńczego.
Najlepszym sposobem na trądzik jest reagowanie już w momencie pojawienia się pierwszych oznak. Leczenie trądziku młodzieńczego, jak wskazują lekarze, jeśli rozpocznie się we właściwym momencie, daje szanse na uniknięcie nieestetycznych krostek na twarzy oraz blizn, jakie mogą po nich zostać w przyszłości. Z pewnością takie rozwiązanie jest lepsze niż usuwanie trądziku, kiedy jest go już dużo i, kiedy okazuje się, że maseczki na trądzik i kosmetyki do stosowania w domu nie wystarczą, a konieczna jest wizyta u lekarza.
Co pomaga na trądzik? Sposoby na trądzik młodzieńczy
Co stosować na trądzik młodzieńczy? Sposobów jest wiele. Jak wskazuję lekarze, główną uwagę powinno się skupić na fakcie, że trądzik młodzieńczy to szczególne zaburzenie właściwego wyglądu i stanu skóry, związane z nieprawidłowym działaniem gruczołów łojowych. Zmiany skórne dotyczą najczęściej twarzy, a w niektórych przypadkach także pleców, ramion i klatki piersiowej.
Aby skutecznie pozbyć się trądziku należy, jak wskazują lekarze, znaleźć jego przyczynę. A tych jest wiele, począwszy od uwarunkowań genetycznych. Bezpośrednio za pojawienie się trądziku jest odpowiedzialna nadmierna ilość łoju i zatkanie ujścia gruczołów łojowych.
Taki stan rzeczy wiąże się ze zmianami hormonalnymi, a tych nie da się zatrzymać. W okresie dojrzewania u chłopców i dziewcząt zwiększa się poziom androgenów, które łączą się z receptorami gruczołów łojowych i mieszków włosowych, powodując ich nadmierne zwiększenie się i dużo większą ilość łoju. Ma to także wpływ na nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych. Szczególne wrażliwe na działanie androgenów są komórki łojowe zlokalizowane na twarzy, dlatego w okresie dojrzewania najsilniejsze zmiany pojawiają się właśnie na czole, policzkach, brodzie i innych miejscach twarzy (4).
Leczenie trądziku w młodym wieku jest trudne, właśnie z uwagi na wskazane wyżej zaburzenia w prawidłowej gospodarce hormonalnej. Nie ma jednego sposobu by skutecznie pozbyć się nieestetycznych zmian trądzikowych. Lekarze zalecą przyjmowanie leków, w tym kwasu azelainowego, nadtlenku benzolu oraz antybiotyków – tetracyklinu i retinoidów.
Odpowiedni lek wybiera specjalista dermatolog, który ocenia też przyczyny pojawienia się trądziku, ich ilość, rozległość i inne czynniki, mające na niego wpływ, np. cechy dziedziczne. Wpływ na to ma również stan choroby.
Łagodniejsze postacie trądziku można leczyć mniej inwazyjnie, za pomocą np. maści lub kremów, takich jak retoinidal lub kwas azelainowy, który powoduje zmniejszenie ilości mikrozaskórników, co widocznie poprawia proces powstawania keratyny. Kwas na ogół jest zamiennikiem retinoidów, których nie można stosować w okresie letnim, kiedy twarz wystawiana jest na działanie słońca (2).
Inaczej leczy się silne stany zapalne trądziku, kiedy pojawia się konieczność zastosowania dodatkowo nadtlenku benzolu i małych dawek antybiotyków, które zwalczają bakterie znajdujące się w zmianach skórnych.
Stosuje się także tabletki na trądziki, takie jak np. izotretinoina, która wpływa na funkcjonowanie gruczołów łojowych, ale posiada też szereg skutków ubocznych. W ostrych przypadkach sięga się także po leki hormonalne antyandrogenowe (3).
Trądzik młodzieńczy – leczenie poprzez właściwą pielęgnację skóry
Wiele osób, które zmagają się z problemem trądziku zadaje pytanie: „jak szybko pozbyć się trądziku”? Jest to błędne, ponieważ trądziku nie da się szybko usunąć. Znacznie łatwiej, jak podkreślają lekarze, walczyć z jego pierwszymi objawami przez właściwą pielęgnację.
Odpowiednia troska o skórę pozwala na zachowanie jej w dobrej kondycji, niezależnie od wieku pacjentów. W przypadku nastolatków jest to szczególne ważne, ponieważ zmiany hormonalne wymagają szczególne troski o tak newralgiczne miejsca jak np. twarz, szyja czy dekolt.
Zdecydowanie łatwiej zapobiegać trądzikowi niż z nim walczyć. Jeśli, jednak pojawiają się pierwsze symptomy zmian trądzikowych – wówczas warto szybko reagować. W nastolatków sprawdza się używanie kosmetyków, które osuszają wykwity. To dobry sposób by np. usunąć trądzik na brodzie już w momencie, kiedy się pojawia i tym samym zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.
Warto sięgać również po naturalne sposoby na trądzik, które można zastosować zanim udamy się do dermatologa. Popularne jest wykonywanie maseczki z kwasem acetylosalicylowym, czyli popularną aspiryną. Oprócz tego, że działa ona przeciwtrądzikowo posiada też inne zastosowania, ponieważ pomaga zwalczyć bakterie i złuszcza martwy naskórek, który nie wygląda estetycznie. Jak przygotować maseczkę z kwasem acetylosalicylowym? Oto wskazówki.
- Maseczka z kwasem acetylosalicylowym
Składniki:
- 3 tabletki aspiryny
- woda destylowana
- 1 łyżka jogurtu naturalnego
Przygotowanie i zastosowanie:
Tabletki zalać niewielką ilością wody destylowanej. Pigułki powinny być dobrze rozgniecione, tak, by powstała papka. Następnie należy dodać do nich jogurt naturalny i dokładnie wymieszać całość.
Maseczkę należy nakładać na oczyszczoną skórę twarzy, ramion i dekoltu. Po 15 minutach należy ją zmyć zimną wodą.
Maseczkę zaleca się stosować regularnie, by efekt nie był krótkotrwały.
UWAGA: Taki domowy sposób na trądzik mogą stosować jedynie osoby, które nie są uczulone na kwas acetylosalicylowy.
Innym popularny, domowy sposób na trądzik to maseczka na bazie cynamonu i miodu. Uważa się te składniki za skuteczne z uwagi na przeciwdziałanie bakteriom. W przypadku trądziku młodzieńczego to właśnie bakterie są odpowiedzialne za rozwój trądziku. Stąd też konieczność dbania o skórę, by móc skutecznie oczyścić ją.
- Maseczka na bazie cynamonu i miodu
Składniki:
- 2 łyżki cynamonu
- 2 łyżki miodu
Przygotowanie i zastosowanie:
Składniki połączyć ze sobą i dobrze wymieszać. Maseczka powinna mieć gęstą konsystencję.
Maseczkę należy nakładać miejscowo, tj. na zaskórniki, a nie na całą cerę. Można pozostawić ją na całą noc, ponieważ do rana wchłonie się. Zabieg powinno się stosować do momentu aż zaskórnik zniknie.
Co na trądzik młodzieńczy? Inne sposoby walki ze zmianami trądzikowymi
Oprócz metod domowych popularne są też inne sposoby na walkę z trądzikiem młodzieńczym i właściwą pielęgnację problemowej cery. Wiele zależy tu od wieku pacjenta oraz stopnia zaawansowania choroby. Dla osób w różnym wieku można znaleźć dobre kosmetyki do oczyszczania i mycia twarzy, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia, ale nie wysuszają skóry.
Płyny, po które się sięga nie powinny mieć alkoholu. Dobry preparat na pryszcze pomaga zwężać ujście gruczołów łojowych.
Wiele młodych dziewczyn sięga także po takie produkty jak np. maseczka na pryszcze, która działa na podobnej zasadzie, ponieważ pomaga oczyścić skórę. Warto także pamiętać o dobrym nawilżeniu skóry twarzy, w czym pomocne są kremy. Wysuszenie skóry wpływa, bowiem na produkcję łoju, a w leczeniu trądziku chodzi o coś zupełnie innego.
Trądzik młodzieńczy to poważny problem, którego nie powinno się bagatelizować. Niewłaściwe leczenie lub zbyt późne reagowanie na zmiany skórne może skutkować negatywnymi następstwami, takimi jak np. blizny lub konieczność brania tabletek hormonalnych. Zatem jak walczyć z trądzikiem u nastolatków?
Nie ma jednej, uniwersalnej metody. Lekarze wskazują, że zdecydowanie lepiej przeciwdziałać i dbać na bieżąco o stan skóry, niż później decydować się na trudne i długotrwałe leczenie. Dlatego istotne jest dbanie o skórę, używanie kosmetyków dopasowanych do wieku, stanu cery oraz wizyty u specjalisty w sytuacji, kiedy domowe sposoby i preparaty z apteki są już niewystarczające.
Literatura:
- B. Wei i inni, The epidemiology of adolescent acne in North East China, „Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology: JEADV”, 24 (8), 2010, s. 953–957, DOI: 10.1111/j.1468-3083.2010.03590.x, PMID: 20337811.
- A.R. Shalita, JG. Smith, LC. Parish, MS. Sofman i inni. Topical nicotinamide compared with clindamycin gel in the treatment of inflammatory acne vulgaris.. „Int J Dermatol”. 34 (6), s. 434-7, Jun 1995. PMID: 7657446.
- Gary W. Cole, Treatments. Symptoms & Home Remedies for Pimples,