Zmiany trądzikowe to poważny problem dla wyglądu i samopoczucia pacjentów. Prawidłowe leczenie trądziku wiąże się z koniecznością pielęgnacji cery trądzikowej i łojotokowej, dzięki czemu można nie tylko zmniejszać zakres zmian, jakie już powstały, ale też przeciwdziałać kolejnym. Dlatego warto wiedzieć jak leczyć trądzik naturalnymi sposobami i takimi, które mamy na wyciągniecie ręki, np. w drogerii.
- Kosmetyki dla cery z trądzikiem różowatym – sprawdź, co najlepsze na trądzik
- Kosmetyki do cery trądzikowej – jakie stosować i o czym pamiętać?
- Maseczka na trądzik – czy jest skuteczna?
Kosmetyki dla cery z trądzikiem różowatym – sprawdź, co najlepsze na trądzik
Wybór właściwych kosmetyków w przypadku trądziku różowatego, czyli takiego, jaki występuje wśród dorosłych, wiąże się z koniecznością zrozumienia, że mają one wspomagać proces dbania o właściwy stan skóry, jednak nie wyleczą powstałych już stanów. Warto używać ich na co dzień, by przeciwdziałać nieestetycznym zmianom na twarzy, tym samym chroniąc się przed trądzikiem.
Jak wskazuję lekarze, pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym, to nie zabieg higieniczny, ale wsparcie procesu leczenia. W wielu przypadkach zalecają oni swoim pacjentom wybór właściwych preparatów, które nie dadzą spektakularnego efektu, ale wspomagają usuwanie bakterii, odpowiedzialnych za powstanie stanów zapalnych. Dzięki temu wygląd może się znacząco poprawić.
Kosmetyki do cery trądzikowej powinny mieć łagodne działanie. Wiąże się to z faktem, że, jak wskazują V.S. Tisma, A. Basta-Juzbasic, I. Dobric i inni (1), trądzik ten pojawia się w wielu okresach życia kobiet, kiedy silnie odczuwalne są zmiany hormonalne. Stąd znaczący wzrost wystąpienia trądziku w okresie ciąży, przekwitania, w trakcie owulacji i menstruacji. Szczyt zachorowań przypadka na okres 30 – 60 lat, choć pierwsze objawy mogą pojawić się już ok. 25 roku życia. U kobiet, podobnie jak u mężczyzn, u których też pojawia się trądzik różowaty, ryzyko wystąpienia zwiększa zdiagnozowanie łojotokowego zapalenia skóry i przebyty ostry trądzik młodzieńczy. Zapadalność wynosi ok. 1% – 10% populacji, przy czym większa skłonność mają osoby z jaśniejszym typem karnacji (1).
Kosmetyki do cery trądzikowej – jakie stosować i o czym pamiętać?
Nie ma skutecznego produktu z drogerii, który natychmiastowo usunie trądzik różowaty. Kosmetyki mogą, jednak w znaczący sposób zniwelować objawy, takie jak np. rozszerzone pory czy pęknięte naczynka.
Skuteczny lek na trądzik różowaty przepisuje lekarz. Dotyczy to ostrych przypadków choroby, kiedy sama pielęgnacja produktami kosmetycznymi nie wystarczy. Dlatego po skuteczne preparaty na trądzik należy udać się do dermatologa, a nie do sklepu. Coś skutecznego na trądzik wskaże specjalista, oceniając stan skóry, rozwój choroby i możliwe następstwa.
Wybierając kosmetyki, które pomogą zadbać o właściwy stan skóry trądzikowej należy sięgać po te, które nie zawierają składników mogących zatykać pory. To dodatkowe utrudnienie dla skóry, która i tak zmaga się z dużą ilością łoju.
Kosmetyki do cery trądzikowej to preparaty, które działają wielostopniowo. Oprócz tego, że w znaczący sposób pomagają zniwelować problem nieestetycznego wyglądu, wpływają też na ogólna poprawę jej kondycji. Należy pamiętać, że żaden kosmetyk nie zastąpi produktu, jakim jest lek na trądzik przepisany przez lekarza. Kosmetyki na trądzik wspomagają leczenie i mają zapobiegać powstawaniu ostrzejszych stanów zapalnych, ale oprócz nich należy pamiętać o regularnych wizytach u lekarza.
Dobre preparaty na trądzik młodzieńczy i np. trądzik różowaty znajdziemy w aptekach i drogeriach. Działają one wieloetapowo, co wynika z faktu, że skóra trądzikowa jest wymagająca w pielęgnacji.
Stąd konieczność włączenia do pielęgnacji wielu produktów, takich jak: tabletki na trądzik, maść na trądzik, ale też maseczki, krem na noc na trądzik i osobno na dzień oraz np. dobry suplement diety na trądzik.
Sprawdzają się toniki oczyszczające, które przywracają równowagę skóry, oleje, balsamy, żele, sera, solanki, kuracje, emulsje, tabletki na trądzik, peelingi, proszki, zioła, pasty, sztyfty i kostki do mycia. Zależnie od typu skóry kremy działają nawilżająco lub osuszająco, co wiąże się z faktem, że wraz z trądzikiem może występować także np. łojotok lub skłonność do rozszerzania się porów. Inaczej dobierzemy kosmetyki przy trądziku różowatym, a inaczej kiedy walczymy z przypadłością jaką jest trądzik pospolity. Także blizny po trądziku wymagają specjalnego traktowania i pielęgnacji, stąd tak szeroki wybór kosmetyków i różnorodne sposoby na trądzik.
Warto wiedzieć, że nie ma, jednego, unikalnego kosmetyku na trądzik i w rzeczywistości nie istnieje „coś dobrego na trądzik”.
Jeśli, zatem chcemy wiedzieć, co stosować na trądzik różowaty, jakie są skuteczne kosmetyki i sposoby na trądzik różowaty, młodzieńczy lub pospolity, a także jak wspomóc leczenie trądziku dorosłych – warto doradzić się sprzedawcy w sklepie, który wskaże dobre kosmetyki.
Maseczka na trądzik – czy jest skuteczna?
Popularnym sposobem w przypadku trądziku jest maseczka. W ten sposób wiele próbuje złagodzić objawy takich problemów estetycznych jak trądzik na twarzy. Warto tu podkreślić, że trądzik to nie tylko problem kosmetyczny, ale bardziej złożony. Lekarze wskazują, że oprócz dbania o niego „z zewnątrz” konieczna jest również codzienna pielęgnacja „od wewnątrz”. Czy zatem stosowanie maseczek na sens?
Pielęgnacja skóry trądzikowej składa się z wielu czynników. Maseczki mogą być w tym pomocne, ponieważ działają z zewnątrz, pozwalając walczyć z nieestetycznymi wypryskami, świecącą się skórą, zatkanymi porami i innymi problemami skórnymi.
Co istotne, nie rozwiążą problemu trądziku, bo ten czasami wymaga wizyty u lekarza i stosowania takich preparatów jak tabletki na trądzik różowaty lub odpowiedni krem na pryszcze, a w skrajnych przypadkach nawet sięgania po zabiegi na trądzik różowaty. Maseczki wpływają, jednak pozytywnie na stan skóry, pozwalając właściwie ją pielęgnować i dbać o nią na co dzień.
Maseczki na trądzik można znaleźć w drogeriach i aptekach, lub zamówić w sieci. Warto sprawdzać ich skład i wybierać te, które dodatkowo np. łagodzą skórę lub oczyszczają ją. Wiele zależy tu od problemów, z jakimi borykamy się oprócz samego trądziku.
Maseczki na pryszcze posiadają tę zaletę, że ich formuła jest znacznie bogatsza od kremów. Dlatego efekty widać już po kilku zastosowaniach, a czasami już po pierwszym razie. Wygładzają, pomagają zwęzić pory, widocznie poprawiając stan i napięcie skóry oraz sprawiają, że wygląda ona na mniej zmęczoną. Nie zastąpią jednak takich preparatów jak np. tabletki na pryszcze.
W przypadku ostrego trądziku różowatego nie będą tak skuteczne jak np. laserowe leczenie trądziku, ale jeśli mamy np. trądzik lekki to z powodzeniem mogą wspomóc proces jego leczenia. Warto tu pamiętać, że, jak wskazują lekarze, przyczyny trądziku różowatego są różne, dlatego też stosuje się różne metody jego leczenia, a stosowanie maseczek też jest uzależnione od konkretnego pacjenta.
Maseczki znacząco poprawiają wygląd skóry trądzikowe, ale nie działają na takie problemy jak np. blizny po pryszczach.
Niektóre maseczki działają na podobnej zasadzie jak np. żel na trądzik, oczyszczając skórę i regulując wydzielanie serum. Na rynku można znaleźć takie, które powstały w oparciu o technologię mikronośników, w których znajdują się substancje aktywne, docierające do głębszych warstw skóry.
Jest to o tyle istotne, że cera trądzikowa wymaga specjalnego traktowania i pielęgnacji trądziku tam, gdzie zaczyna się stan zapalny, czyli nie tylko na powierzchni skóry, ale znacznie głębiej.
Wybierając dobre kosmetyki do cery trądzikowej warto pamiętać by dopasować je do typu swojej cery. Każda z nich wymaga innych preparatów, w tym takich jak tabletki na trądzik na receptę, krem na trądzik różowaty, skuteczne tabletki na trądzik, maść na trądzik młodzieńczy lub tak poważne jak zabiegi dermatologiczne na trądzik. Produkty na trądzik powinien dobierać lekarz, który wskazuje najlepsze sposoby na trądzik w przypadku konkretnego pacjenta. Środki na trądzik można kupować samodzielnie, np. w drogeriach, o ile mamy do czynienia z jego łagodną postacią i zależy nam na pielęgnacji cery i nie doprowadzaniu do rozwoju choroby. Wówczas sprzedawczyni doradzi sprawdzone sposoby na trądzik z zastosowaniem takich produktów jak maść na pryszcze, kosmetyki na trądzik różowaty u mężczyzn, krem do cery trądzikowej, czy maseczki np. na trądzik różowaty na nosie.
Literatura:
- V. S. Tisma, A. Basta-Juzbasic, I. Dobric i wsp., Etiopathogenesis, classification and in treatment of rosacea, „Acta Dermatologica Croatica”. nr 11, s. 236–246, 2003.
- Makeup and Skin Care for Acne,